פרטי התערוכה

שוע בן ארי

 

אוצרת התערוכה ״רוך וקושי: עבודות ממרכז גוטסמן לתחריט, כברי״. בין השנים 2021-2013 שימשה כעוזרת לאוצרת הראשית של האגף לאמנויות, מוזיאון ישראל, ירושלים. כיום אוצרת עצמאית וכותבת על אמנות. בין התערוכות שאצרה: ״ענבל הופמן: פסגות היומיום״ (2020); ״מפעל חיים״ (2022); ״אירה אדוארדובנה: על סוליות זרות״ (2018); 1965״ היום״ (2015).

 

upld62d66c0de2158761146272.png

רוך וקושי

הדפסים ממרכז גוטסמן לתחריט

 

במהותה, אמנות ההדפס בוראת דימויים שבתשתיתם העֲברה: העֲברה ממשטח אחד לאחר. למעשה, אחת מפעולות היצירה הראשונות שילדים מתנסים בהן היא הדפס, כאשר הם טובלים את כפות ידיהם בצבע ומטביעים את סימניהן בנייר. עם השנים השתכללה אמנות ההדפס, ובתערוכה זו מוצג אוסף הדפסים המפגין את עושר האפשרויות הגלום בתחום.

העבודות בתערוכה עלולות להטעות. הן עדינות למראה ורגישות למגע, אך מאחוריהן מסתתרת עבודה פיזית וטכנית קשה ומורכבת. ראשיתה של כל אחת מעבודות אלה בלוח מתכת נוקשה, וסופה בנייר רך וגמיש. כשמתבוננים בעבודות, לא בקלות חשים בעוצמת החריצה בלוח המתכת; ריחות החומצה והפיגמנט או הכוח שהפעיל המכבש אינם מורגשים, וכל שחווים הוא רוך הנייר שספג את הצבע. היחסים ההדדיים והמסתוריים הללו בין רכּוּת וקשיחות מייחדת את אמנות ההדפס ומעניקה לה איכויות של מעשה נִסים, קסמה של יצירה הנדמית ספונטנית או אקראית חרף היותה תולדה של מלאכת מחשבת מוקפדת. אמנות ההדפס היא כוריאוגרפיה של התמסרות והתנגדות: פעם ללחוץ ופעם לשחרר, פעם להפעיל כוח ופעם להרפות.

בתערוכה מבחר הדפסים שיצרו אמנים מובילים במרכז גוטסמן לתחריט בקיבוץ כברי. המרכז הוקם ב-1993 ומאז מושך אליו לצפון אמנים ואמניות, שלא מפסיקים לרקוד יחד את מחול ההדפס, מחול של רוך וקושי. 

 

* כל העבודות בתערוכה באדיבות מרכז גוטסמן לתחריט, כברי

 

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים